Rengeteg szempont alapján lehet menyasszonyi ruhát választani. De vajon mi az esszenciális összetevő, ami ahhoz fog vezetni, hogy megtaláld a tökéleteset? Meg vagyok győződve róla, hogy akkor fogsz jól választani, ha saját magaddal és a saját igényeiddel tisztában vagy. A ruha kiválasztásánál érdemes figyelembe venni az esküvői helyszínt, az esküvő stílusát, de elsősorban a Te saját stílusodat! 🙂 Ez mit is jelent valójában? Erről Machovits Diával, a Danai Stílus stílustanácsadójával beszélgettem.

N. Úgy tudom, hogy a stílusnak több összetevője van, az egyik nagyon izgalmas a színtípus kérdése. Ez tulajdonképpen mit jelent?

D. A színtípusok leegyszerűsítve: azt jelentik, hogy a természetes adottságaidhoz (főleg a bőrszínedhez!) mely színek és árnyalatok a leginkább harmonikusak. A színtanácsadás elméleti háttere az 1920-as évekből ered, szóval sokak hiedelmeivel ellentétben ez nem egy mostani divathullám, hanem majd’ 100 éves gyökerei vannak – hacsak nem a fizika és a színtan tudományát nem vesszük ide, ez az alapja ugyanis.

Ekkor Johannes Itten, a Bauhaus korszakának művésze, festő tanár azt figyelte meg, hogy a tanítványai szívesen használnak olyan színeket, árnyalatokat, amelyek megegyeznek a megjelenésük, stílusuk jegyeivel. Azt a feladatot adott a növendékeknek, hogy mindenkinek az általa harmonikusnak vélt színsorozatot fesse le. Így látszott igazán, hogy mennyire eltérnek az egyes harmóniák, illetve hogy ezek a színsorozatok milyen jól tükrözik a saját külső tulajdonságaikat illetve az évszakokat – ezért is lett évszakelmélet az elnevezés.

Ezekről a megfigyeléseiről „A színek művészete” című művében ír. Az ő gondolatmenetét ültette át Carole Jackson a „Color me beautiful” című könyvében a 80-as évek táján, innen indult útjára a színtanácsadás, mint szolgáltatás.

N. Milyen típusokról beszélhetünk? Mindenki csak egy színtípusba tartozhat?

D. A négy évszak alapján négy fő színtípust különböztetünk meg, de nagyon sokan két évszaktípus „keveredése”, ami azt jelenti, hogy egy domináns tulajdonság mentén kapcsolódnak. Én a tizenkettes felosztás szerint dolgozom, a legtöbben Magyarországon ezt használjuk. Léteznek további szintekre bontások is, de azt hiszem, a vendégeknek bőven elég feldolgozni a tizenkettes rendszert is. 🙂

Danai Stílus színek jelentősége

N. És honnan tudhatom, hogy melyik színtípusba tartozom? 

D. Ezt biztosra egy jó szemű, elfogulatlan stílustanácsadó/színtanácsadó tudja megmutatni neked a rengeteg színkendője segítségével. Én nem szeretek megmondóemberkedni, jobban kedvelem, ha inkább segítségedre vagyok abban, hogy lásd a harmóniát illetve akár azt is, ha valami nem igazán klappol. Ha valaki bizonytalan, annak sokszor azzal segítek, hogy visszaugrunk 1-1 kendőre, hogy összehasonlítást tudjon tenni, erre szeretem rászánni az időt és energiát.

Egy-két dolgot megfigyelve magadon azért észre lehet venni a mindennapokban, mondok egy példát. Aamikor felveszel egy új felsőt vagy kipróbálsz egy új rúzsárnyalatot, mit fognak először megdicsérni? Azt mondják, hogy szép a felsőd, vagy azt mondják, hogy jól nézel ki? Ha azt mondják, jól nézel ki, akkor valószínűleg eltaláltad a színt. Amennyiben a ruhát dicsérik és nem téged, akkor lehetséges, hogy leural, sok lesz, túlharsog egy kicsit. Az ideális színeid nem előznek meg téged, hanem kiemelnek!

Vagy itt a sokat viselt fekete: tényleg olyan jól áll még akkor is, ha nem sminkelek hozzá? Kis lépésekben is 1-1 jellemzőt az ember magának is meg tud találni, ha van kedve, ideje ezeket a dolgokat megfigyelni.

N. Ez nagyon izgalmasan hangzik, de miért jó nekem, ha tudom, hogy melyik típusba tartozom? És menyasszonyként miben fog tudni ez segíteni nekem?

D. Végtelenül le tud egyszerűsödni a mindennapok öltözködése, ha megvan az a színpaletta, amikben erőlködés vagy kompromisszumok, akár plusz sminkelés, hajfestés, stb. nélkül IS kellemesen fogsz kinézni. Nem fogsz feleslegesen költeni, mert nem akarsz mindenáron megvenni egy kiwizöld ruhát, ha tudod, hogy valójában nem is áll jól. Az én tapasztalatom szerint a vendégeim – amint letisztultak bennük az információk, és elkezdik használni a színeiket – nagyobb örömmel kombinálgatnak, próbálnak fel olyan darabokat, amiket korábban nem mertek, vagy nem is jutott eszükbe. Ez igazán szuper visszajelzés. 🙂

Ha tudod a színtípusodat, az segítségedre lesz a menyasszonyi ruha színének kiválasztásakor is!

N. Menyasszonyként nekem is fejtörést okozott ez a kérdés, hiszen a fehérnek rengeteg árnyalata van. Melyik színtípusnak milyen árnyalat áll jól, mit gondolsz?

D. Ha tudod a típusod, könnyebb a választás. Általánosságban elmondható, hogy a tél típusok fognak ragyogni a legtisztább hófehérben. A nyár típusé a kicsit szürkésebb, nem annyira vakító fehér, törtfehér, gyöngyházas fehér. Az őszök és tavaszok pedig a bézs, fehérarany, ekrü, pezsgő színekben lesznek igazán hercegnők. Ha nem tudod a típusodat még, akkor figyeld meg, hogy nem tűnsz-e sápadtnak hófehérben, nincs-e beteges/fáradt arcod bézsben, nem unalmas vagy túl kevés-e rajtad a törtfehér?
Természetesen ha módodban áll, gyere el tanácsadásra. 🙂

Fogyókúra eredmény

N. És mi a helyzet a menyecskeruha színével?

D. Azt figyeltem meg, hogy már nem annyira általános a piros/bordó menyecske ruha. Bármi beleférhet, ami jól áll, láttam már türkiz, pink, sárga illetve barna menyecske ruhát is. (Utóbbit egy igazi bronzos ősz típusú menyasszonyon 🙂 ) Amennyiben marad a piros valamelyik árnyalata, ott meg kell nézni, hogy narancsos (meleg) vagy kékesebb (hideg) a színezet, esetleg jobb-e egy törtebb (lágyabb, szürkésebb) málnáspiros, vagy egy jó érett borvörös.

N. A színekről már jó sokat beszélgettünk, de mi a helyzet az egyéb jellemzőkkel? Mi az, amit egy menyasszonynak érdemes figyelembe vennie még a ruhaválasztásnál?

Be tudjuk sorolni az embereket gyümölcskategóriákba meg ezer hasonló tipizálásba, de én ezt annyira nem szeretem alkatelemzéskor. Én azt szeretem megkérdezni a vendégektől, hogy mi az, amit szívesebben hangsúlyoznak és mi az, amit kevésbé? Ha megvannak ezek az irányok, akkor könnyen lehet rájuk tippeket adni. Például egy szép vállú menyasszonynak, aki szívesen emeli ki ezt az adottságot, valószínűleg vállat szabadon hagyó, akár pánt nélküli ruhát javasolnék. Egy olyan hölgynek, aki alacsony és kicsit szeretne karcsúbbnak tűnni, annak azt mondanám, hogy ne válasszon hatalmas, szétterjedő abroncsos szoknyát, mert pont ellenkező hatást fog elérni, inkább olyan ruhája legyen, ami finoman követi a csípője vonalát, ezzel ő is még szebbnek fogja érezni magát. 🙂

Machovits Diána stílustanácsadó

Machovits Diána vagyok, Budapesten élek és dolgozom, egy kisfiú anyukája és egy szuper férj felesége vagyok. A színek és maga a színtanácsadás világa már évekkel ezelőtt magával ragadott. A stílustanácsadói út felé az terelt, hogy egész egyszerűen szeretem a szépet, szeretem látni a harmóniát a színek és a formák segítségével. A legjobb visszajelzés a kivirult arcú vendég, a saját csodás színeiben!

Vas Noémi esküvőszervező

A NOYA Wedding alapító tulajdonosa vagyok, esküvőszervező, tanácsadó. Olyan pároknak segítek felkészülni az esküvőjükre, akiknek fontos, hogy az esküvő ne csak a külsőségekről szóljon, hanem egy valódi lelki lépcsőfok is legyen a boldog házasságukhoz vezető úton. Ebben segítek Neked is a cikkek, tanácsadások és a részleges vagy komplett esküvőszervezés által! Tarts velem!

Kapcsolódó cikkek:

13 tipp forró nyári esküvőre

13 tipp forró nyári esküvőre

Csodálatos dolog a nyári esküvő! Azonban ahhoz, hogy a forróság inkább fokozza, mint elfojtsa a hangulatot, érdemes néhány alapvető dologra gondolnod!

bővebben
Esküvői tippekből sosem elég

Kövesd a NOYA Weddinget: