A Nagy Napra készülődve sokaknak fontos, hogy a megjelenésükben pozitív változásokat érjenek el, ezáltal még szebbek, fittebbek legyenek az esküvői fotókon, és a násznép csodálatától övezve a legteljesebb önbizalommal tudják megmutatni magukat. 🙂 Farkas Beáta funkcionális táplálkozási tanácsadót kérdeztem, hogy megtudjuk, hogyan lehet elérni ezt úgy, hogy közben nem sanyargatjuk magunkat…
N. Az első kérdésem mindjárt az lenne, hogy mit javasolsz azoknak a hölgyeknek, akiknek nemrégen kérték meg a kezét és szeretnének az esküvőjükre szuperjól kinézni? 🙂
B. Sokszor előfordul, hogy ilyenkor a menyasszonyok nagy fogyókúrába kezdenek, de lássuk először, hogy a fogyás tulajdonképpen mit jelent. Elsősorban a testsúly csökkentését gondoljuk kívánatos célnak, amit egy általános szobamérleggel is követhetnénk. Ez a testsúlycsökkenés viszont több módon is megtörténhet, miközben a külsőnk, az egészségünk különböző mértékben és irányban változhat. A mérlegen kedvezőnek tűnhet a kép akkor is, ha nem a zsírrétegből hanem az izomból veszítünk többet – ez gyakran megtörténik a szakszerűtlen fogyókúrák alatt, mert a sokkal sűrűbb és nehezebb izmokból igyekszik a szervezet leadni ha egy hirtelen kalóriadeficittel sokkoljuk.
N. Mit javasolsz ehhez inkább?
B. Legideálisabb az lenne, ha kedvező irányban javulna a testzsír és izomtömeg aránya, ehhez viszont nem elegendő, hogy kevesebbet együnk, hanem tudatos étrendtervezés is szükséges. Ennek az eredményét pedig a testünk különböző részeinek körméretében, azaz centiben, valamint a test körvonalaiban-arányaiban is látnunk kell – ez az, amit a tükör is mutat. Az egészséges, esztétikus külső a testzsír egészséges arányán múlik és nem a testtömegből lehet észlelni.
N. Igen, igazából logikus, ezek szerint a fogyókúra eredményét a kilók helyett érdemes inkább a centik változásban követni.
B. Pontosan, de azért vigyázzunk ezzel! A fogyókúra, ahogy a nevében a kúra szó is jelzi: egy bizonyos időszakban való étrendváltoztatást jelent, ami után a korábbi étrendre térünk majd vissza. Ha figyelembe vesszük, hogy a felesleges zsírpárnák pont az eddigi étrend mellett jöttek lére, akkor nem kell nagy jóstehetségnek lennünk, hogy lássuk: előbb-utóbb visszakapjuk majd a kilóinkat. Ha szeretnénk, hogy az egészségünk és a testsúlyunk hosszú távon is megmaradjon, akkor a testsúlykontrollt nem időszakos kúrák beiktatásával kell kivitelezni, hanem kialakítva egy folyamatosan tartható új étrendet, új életmódot.
N. Ha jól értem, akkor ez tulajdonképpen a jojó-effektus, amit most leírtál… Biztos vagyok benne, hogy egy menyasszony sem örülne, ha az esküvő után duplán jönnének fel a kilók!
B. A fogyókúrát sokan túl nagy kalóriamegvonásként képzelik el. Ez a módszer azért is kedvezőtlen, mert a szervezet igyekszik egyre kevesebb energiát elhasználni, az aktivitást csökkenteni. Ilyenkor fáradtnak, energiátlannak érezhetjük magunkat de a kezdeti kevés siker után nem fog további súlycsökkenés mutatkozni. Ha sokáig fogyasztunk a szervezetünk igényeihez mérten túl kevés kalóriát, akkor pedig a tartós stressz állapotába juthatunk, aminek hatására a raktározó mechanizmusok kapcsolnak be a zsírégetés helyett. Ennek kiküszöböléséhez meg kell határozni azt az egyéni kalóriamennyiséget, ami az alapanyagcseréhez szükséges és az étrend tervezése során ezt figyelembe venni.
N. Tehát akkor gondolom ez azt jelenti, hogy ne a neten elérhető első káposztadiétával kezdjünk…
B. Valóban ne… Mindig megjelennek újabb és újabb trendek, ötletek a leggyorsabb, legsikeresebb fogyás ígéretével – káposztadiéta, krumplidiéta, fehérjediéta stb. Ezekkel az egyik lehetséges gond az, hogy az egyoldalúságuk miatt nem eredményezik az ideális izom-testzsír arányát (például ha fehérjéből rendkívül keveset viszünk be a testünk szükségletéhez képest, akkor az izomtömeg csökkenni fog). Azért is lehet némelyik divatdiéta problémás, mert az emberek makrotápanyag-szükségletei teljesen eltérőek, vannak akiknek a túl kevés szénhidrátbevitel is beindítja a stresszreakciót, sikertelen fogyókúrát okozva. Ezért is fontos, hogy az egyéni szükségletek függvényében legyen kialakítva a makrotápanyag-arány az étkezésekben.
N. Szóval érdemes saját magunkra alakítani a diétát, amit aztán tartani is tudunk a későbbiekben, igaz?
B. Igen. A fogyókúra helyett egy új, egyénre szabott étrendre van szükség, amivel el lehet érni a kedvező és egészséges testzsír-arányt és meg is lehet tartani. Az új étrend nem lehet egészségtelen, nem okozhat hiánybetegséget, nem járhat koplalással. A pozitív hatása nem csak a leadott testzsír által valósul meg, hanem az optimális makrotápanyag-arányok megtalálásával a sejtjeink megfelelő működését is segíti, ezért még energikusabbá válhatunk. Kisebb korrekciókkal élethosszig lehet tartani és – miután a rutinunk részévé vált- nem jár nagy idő-, energia-, tervezésigénnyel.
A beszélgetést hamarosan folytatjuk Farkas Beáta funkcionális táplálkozási tanácsadóval, tarts velünk legközelebb is! 🙂
A NOYA Wedding alapító tulajdonosa vagyok, esküvőszervező, tanácsadó. Olyan pároknak segítek felkészülni az esküvőjükre, akiknek fontos, hogy az esküvő ne csak a külsőségekről szóljon, hanem egy valódi lelki lépcsőfok is legyen a boldog házasságukhoz vezető úton. Ebben segítek Neked is a cikkek, tanácsadások és a részleges vagy komplett esküvőszervezés által! Tarts velem!
Kapcsolódó cikkek:
“Mismatched” koszorúslányruhákból szép összhatás?
Hallottátok a hírt, hogy Palvin Barbi és Dylan Sprouse összeházasodtak, ráadásul Magyarországon? Számos csodás fotó látott ma napvilágot, de amit most kiemelnék Nektek az csodás koszorúslány kör Barbi körül.
13 tipp forró nyári esküvőre
Csodálatos dolog a nyári esküvő! Azonban ahhoz, hogy a forróság inkább fokozza, mint elfojtsa a hangulatot, érdemes néhány alapvető dologra gondolnod!
Kulcs a tökéletes ruha kiválasztásához
Rengeteg szempont alapján lehet menyasszonyi ruhát választani. De vajon mi az esszenciális összetevő, ami ahhoz fog vezetni, hogy megtaláld a tökéleteset?