Ebben a cikkben bemutatom a legfontosabb magyar esküvői népszokásokat, amelyek manapság is tartják magukat ilyen vagy olyan formában. Ha modern partyesküvőre vágysz, akkor is érdemes átnézned ezeket és kimazsoláznod a számodra szimpatikus hagyományokat, hiszen vannak olyan elemek, amelyek nélkül a nagyi biztosan nagyot nézne. 🙂 Ha pedig hagyományos, népies esküvőt tervezel, akkor ez a cikk kötelező olvasmány!
#1 Lánykikérés “szárnyas teszttel”…
Hagyományosan már az esküvő előestéjén megtörtént a lánykikérés, méghozzá egy ma már elég furcsának tűnő “szárnyas teszt” kíséretében. 🙂 A vőlegény barátai, családtagjai kakast vittek a lányos házhoz, míg a menyasszony oldaláról egy tyúkot adtak mellé. Ha a tyúk és a kakas jól kijöttek egymással, akkor az jó szerencsét és bő gyermekáldást jelentett a házasságra. Manapság ezt a programpontot leginkább szárnyasok nélkül kell elképzelni. 🙂
#2 Bolondok ezek?!
Bár jóval ritkábban, még manapság is találkozhatunk bolondmenyasszonyokkal vagy bolondmenyecskékkel. Ők tulajdonképpen olyan fiúk vagy férfiak, akik viccből menyasszonyi vagy menyecskeruhába öltöznek a vőlegény tréfás megtévesztése érdekében. Hagyományosan a lánykikérésnél hoztak elő bolondmenyasszonyokat, sőt, akár állatokat is, míg végül kiadták az igazi menyasszonyt.
#3 Búcsúztatás
Ilyenkor a vőlegény, majd a menyasszony kifejezi a háláját a hozzátartozóinak, hogy felnevelték és szertartásosan el is búcsúzik tőlük. Korábban ez valóban indokolt volt, hiszen gyakran tényleg fájdalmas és tartós volt a szülői háztól való elválás. Mobiltelefon és internet hiányában a kapcsolattartás ugyanis nem volt annyira egyszerű, mint manapság. Búcsúztatni általában a vőfélyek szoktak, a mondandóra itt azonban nem a humor, hanem inkább az érzelmesség jellemző. Nem összekeverendő a szülőköszöntéssel, amely általában a polgári szertartás keretein belül hangzik el.
#4 Indulhat a nászmenet!
A nászmenetben hagyományosan gyalog vonul a násznép, melynek elején a menyasszony, majd vőlegény vonul (házasságkötés előtt szigorúan külön) a vőfély vezetésével, végén pedig a zenekar húzza a nótát. Garantált a vidámság, ének, jókedv!
#5 Kínálás
Faluhelyen étellel-itallal kínálták a bámászkodókat, érdeklődőket. Manapság is alkalmazható ez a hagyomány modern keretek között, például nagy melegben mindenképpen ajánlatos vízzel, pogácsával kínálni a messziről jött vendégeket a találkozás helyszínén, például ha a templomban kezdődik a program a násznép számára. Különösen igaz ez, ha a nap további részére nem minden vendég van meghívva.
#6 Leányok koszorúban
A koszorúslány jelenség nem modern találmány, nagyon is régre nyúlik vissza. Eredeti szerepük hasonló a jelenlegihez, a menyasszony díszkíséretét és segítségét adták. Korábban ők adták át a vendégeknek a koszorúkat és fontos szabály volt, hogy koszorúslányok csak hajadon leányok lehettek. Manapság ez nem ilyen szigorú, hiszen most már nem tiltja semmi, hogy azt kérj fel koszorúslányodnak, akit csak szeretnél.
#7 Isten, áldd meg a magyart!
Hagyományosan minden lakodalomban elhangzott a Himnusz a vacsora előtt vagy éjfélkor, ma azonban ez már közel sincs így. Kifejezetten szép gesztus azonban alkalmazni ezt a hagyományt, ha határon túli magyarok is részt vesznek az esküvőn.
#8 Menyasszony elrabolva
Habár manapság ez inkább vicces, mint komoly esemény, korábban úgy tartották, hogy ha a szertartás alatt tényleg sikerül elrabolni a menyasszonyt, akkor a vőlegény nem is érdemli meg, hogy hozzámenjen. Szóval vőlegények, vigyázzatok az arára! 🙂
#9 Táncol a menyasszony…
Vajling, fakanál és valami jó mulatós, más nem is kell a menyasszonytánchoz vagy menyecsketánchoz (attól függően egyik vagy másik, hogy átöltözés előtt vagy után kerül rá sor). Ilyenkor az egész násznép jó alaposan megtáncoltatta a menyasszonyt, persze nem ingyen. Manapság a pénzgyűjtés már nem feltétlen kap olyan hangsúlyos szerepet ezen eseményen, hiszen sokan a gratulációkor gyűjtik be a borítékokat, ajándékokat.
#10 Hagyományos esküvői menüsor
Mind a mai napig a hagyományos magyaros menüsor elengedhetetlen része a pörkölt, a húsos vegyestál, és természetesen a jóféle töltött káposzta. Egy hagyományos lakodalomból nem maradhat el a finom házisütemény és az esküvői torta sem!
Ha esetleg vegyítenéd a hagyományos és modern elemeket, nemrégiben készítettem egy cikket a 2023-as torta trendekről, érdemes elolvasnod. 🙂 Ha pedig még több segítségre lenne szükséged az esküvői stílus kiválasztása, ételválasztás vagy hagyományos népszokások terén, keress bátran!
A NOYA Wedding alapító tulajdonosa vagyok, esküvőszervező, tanácsadó. Olyan pároknak segítek felkészülni az esküvőjükre, akiknek fontos, hogy az esküvő ne csak a külsőségekről szóljon, hanem egy valódi lelki lépcsőfok is legyen a boldog házasságukhoz vezető úton. Ebben segítek Neked is a cikkek, tanácsadások és a részleges vagy komplett esküvőszervezés által! Tarts velem!
Kapcsolódó cikkek:
Gyerekmentes esküvő, igen vagy nem?
Hallottál már a gyerekmentes esküvő trendről? Esetleg a Tiétek is ilyen lesz? Vagy kaptál már ilyenre meghívást? Te mit gondolsz róla?
Tartható esküvői költségvetés lépésről lépésre
Íme a 10 lépés, amellyel tartható esküvői büdzsét készíthetsz! Kerüld el a felesleges idegeskedést és a váratlan(nak tűnő) költségeket.
Mire figyelj, ha helyszínnel szerződsz?
Mire érdemes odafigyelni, ha éppen az esküvői helyszínnel készültök szerződést kötni? Olvasd el ebben a cikkben!