Egy másik cikkben részletesen összefoglaltam, hogy mi mindent érdemes tudnod a hivatalos ügyintézésről, ha házasságkötés előtt állsz. Átnéztük, hogy ki köthet házasságot, hol és mikor kell bejelentenie a szándékát, illetve beszéltünk arról is, hogy mi a helyzet az esketés helyszínével. Van azonban egy kevésbé általános téma, amiről most szó lesz; mi a történik, ha az egyik fél külföldi?
Ez esetben kicsit bonyolultabb dolgotok van, de nem kell megijedni. Azt szoktam javasolni, hogy érdemes az adott anyakönyvi hivatalban érdeklődni a pontos szabályok felől, de általánosságban a következőt kell tenni:
- A külföldi félnek ki kell kérnie egy tanúsítványt a saját országából, amelyen szerepel a családi állapota és hogy nincs akadálya a házasságkötésnek. Ez a tanúsítvány a magyar hivatalok előtt 6 hónapig lesz érvényes (tehát ennek lejárata után már nem köthető meg a házasság, hanem újból kell indítani a procedúrát).
- Ezzel a papírral, valamint az útlevelével és születési anyakönyvi kivonatával meg kell jelennie a külföldi félnek (természetesen a másik féllel és annak megfelelő papírjaival együtt) az anyakönyvvezető előtt, aki átnézi a papírokat és ha rendben vannak, elküldi azokat a Kormányhivatalnak.
- A Kormányhivatal 21 napon belül elbírálja a kérvényt és kiadja a tanúsítványt. Ennek hivatalos fordítására lesz szükség. (Érdemes az Országos Fordító és Fordítást Hitelesítő Irodát keresni vagy a konzulátust.)
- A tanúsítvánnyal vissza kell menni az anyakönyvvezetőhöz, aki felveszi a házassági jegyzőkönyvet (itt még legalább 30 nappal a házasságkötés előtt kell lenni).
És innen már megy tovább a folyamat, ha minden rendben van, akkor az általános szabályok szerint megköthető a házasság.
Fontos, hogy ha az ügyintézés, házasságkötés során szükség van tolmácsra, akkor arról Nektek kell gondoskodnotok, habár nem szükséges, hogy az illető hivatásos tolmács legyen. A lényeg, hogy jól beszélje a nyelvet, legyenek érvényes okmányai, és tegyen írásbeli nyilatkozatot, hogy elismeri, a valóságot fordította.
Ha még a szervezés elején jársz, mindenképpen ajánlom a figyelmedbe a letölthető, ajándék alapozó e-bookot! Ez segíteni fog irányba állítani a szervezés menetét. 🙂 Ha pedig inkább átadnád a szervezési feladatok egészét, vagy egy részét, keress meg bátran!
A NOYA Wedding alapító tulajdonosa vagyok, esküvőszervező, tanácsadó. Olyan pároknak segítek felkészülni az esküvőjükre, akiknek fontos, hogy az esküvő ne csak a külsőségekről szóljon, hanem egy valódi lelki lépcsőfok is legyen a boldog házasságukhoz vezető úton. Ebben segítek Neked is a cikkek, tanácsadások és a részleges vagy komplett esküvőszervezés által! Tarts velem!
Kapcsolódó cikkek:
Gyerekmentes esküvő, igen vagy nem?
Hallottál már a gyerekmentes esküvő trendről? Esetleg a Tiétek is ilyen lesz? Vagy kaptál már ilyenre meghívást? Te mit gondolsz róla?
Tartható esküvői költségvetés lépésről lépésre
Íme a 10 lépés, amellyel tartható esküvői büdzsét készíthetsz! Kerüld el a felesleges idegeskedést és a váratlan(nak tűnő) költségeket.
Mire figyelj, ha helyszínnel szerződsz?
Mire érdemes odafigyelni, ha éppen az esküvői helyszínnel készültök szerződést kötni? Olvasd el ebben a cikkben!