Sok érv szólhat a külső helyszínen tartott ceremónia mellett, például hogy a házasságkötő teremnél meghittebb, kellemesebb környezetben tartható a ceremónia, akár a vacsora helyszínén is. Azonban nem feltétlen ilyen egyszerű a helyzet.
Arról, hogy az adott közigazgatási területen dolgozó anyakönyvvezető vállalhat-e külső helyszínt, a helyi jegyző dönt. (Erre nincs törvényi állásfoglalás.) A külső szertartások feltételeit (pl. költségét) szintén a hivatalok határozzák meg, erre érdemes felkészülni. Amennyiben a szertartás külső helyszínen történik, gondoskodni kell egy csomó olyan dologról, amire házasságkötő terem használata esetén nem kell gondolnunk. Ilyen a hangosítás, ültetés, ceremóniakellékek elhelyezése (pl. asztal), dekoráció. Ilyen esetekben mindig gondolni kell arra, hogy az anyakönyvvezető több szertartást is tart az adott napon, így mindenképpen figyeljünk arra, hogy ne legyen csúszás, különben az összes többi pár bánhatja.
Ha nem lehetséges az adott helyszínen hivatalos szertartást tartani, két megoldás kínálkozik, amiről nem feltétlenül kell erről tudni a násznépnek.
1. Anyakönyvvezető esket, de nem hivatalosan
Vannak anyakönyvvezetők, akik bár nem mehetnek ki az adott külső helyszínre, áthidaló megoldást alkalmaz. Ez azt jelenti, hogy az esküvőt megelőzően megtörténik a papírmunka a hivatalban minden ünnepélyességet mellőzően, majd a Nagy Napon megjelenik az anyakönyvvezető a házassági emléklappal és megtartja a szertartást. Természetesen a házasságkötésetek hivatalos napja így az lesz, amikor aláírtátok a papírokat a hivatalban.
2. Szertartásvezetőt választotok
A szertartásvezetőtök az esküvő napján végrehajtja a szertartást, azonban ennek joghatása természetesen nem lesz. Ilyen esetben is be kell mennetek a Hivatalba a papírmunkára. A szertartásvezető előnye, hogy sokkal rugalmasabb (helyszín és ceremónia tekintetében is), egy napra csak egy párt vállal, tehát maximálisan rátok tud figyelni, leül veletek beszélgetni, így sokkal személyesebb beszédet tud mondani, biztosan olyan szakemberre számíthattok, aki tanult beszédtechnikát, beszédírást, rá bármikor számíthattok.
Ha még a szervezés elején jársz, mindenképpen ajánlom a figyelmedbe a letölthető, ajándék alapozó e-bookot! Ez segíteni fog irányba állítani a szervezés menetét. 🙂 Ha pedig inkább átadnád a szervezési feladatok egészét, vagy egy részét, keress meg bátran!
A NOYA Wedding alapító tulajdonosa vagyok, esküvőszervező, tanácsadó. Olyan pároknak segítek felkészülni az esküvőjükre, akiknek fontos, hogy az esküvő ne csak a külsőségekről szóljon, hanem egy valódi lelki lépcsőfok is legyen a boldog házasságukhoz vezető úton. Ebben segítek Neked is a cikkek, tanácsadások és a részleges vagy komplett esküvőszervezés által! Tarts velem!
Kapcsolódó cikkek:
Gyerekmentes esküvő, igen vagy nem?
Hallottál már a gyerekmentes esküvő trendről? Esetleg a Tiétek is ilyen lesz? Vagy kaptál már ilyenre meghívást? Te mit gondolsz róla?
Tartható esküvői költségvetés lépésről lépésre
Íme a 10 lépés, amellyel tartható esküvői büdzsét készíthetsz! Kerüld el a felesleges idegeskedést és a váratlan(nak tűnő) költségeket.
Mire figyelj, ha helyszínnel szerződsz?
Mire érdemes odafigyelni, ha éppen az esküvői helyszínnel készültök szerződést kötni? Olvasd el ebben a cikkben!