Tisztázzuk hát a legfontosabb illemszabályokat, hogy véletlenül se sértsük meg a párt, aki élete egyik legfontosabb napját szeretné most Veled együtt megélni. Tedd vagy ne tedd, ez itt a kérdés! Ha menyasszony vagy, a legjobb, ha elküldöd ezt a cikket a násznépnek. 🙂
Időben visszautasítani a meghívást – TEDD!
Ha tudod, hogy sajnos nem tudsz részt venni az esküvőn, a legjobb, amit tehetsz, hogy megköszönöd a meghívást és időben (amint lehetséges) visszajelzel a párnak, hogy nem tudsz részt venni. Ezzel rengeteg felesleges szervezési feladattól és költségtől is megkíméled őket. Hiszen ekkor már nem tesznek bele az ültetési rendbe, nem gondoskodnak szállásról, megfelelő ételről – ráadásul bizonyos szolgáltatásokat (például vacsora vagy szállás) csak egy ideig tudja lemondani a pár ingyenesen, utána viszont kötbért kell fizetniük.
Apróságokról kérdezni a párt az esküvő előtt – NE TEDD!
Figyelmesen olvasd el a meghívót és a pár által küldött egyéb kommunikációkat (pl. Facebook csoport vagy weboldal) és csak akkor kérdezz, ha ezeken a helyeken sem találod meg a választ a kérdésedre és az ténylegesen fontos (vagyis a válasz nem csak a kíváncsiságod elégíti ki). Figyelj rá, hogy a pár által megadott kommunikációs csatornákat használd. Miért is fontos ez? Ha minden vendégtől csak 2-3 kérdéssel számolunk, akkor már lehet, hogy a párnak több száz üzenetre kell válaszolnia az esküvő előtt. Pedig nagyon sok dolguk van és biztosan már nagyon izgulnak is. 🙂 Hagyjuk őket nyugodtan készülni.
Alaposan elolvasni a meghívót – TEDD!
Ugye ciki lenne megjelenni a vacsorán, ha arra nem vagy hivatalos? Vagy rossz templomba érkezni? A meghívón fel van tüntetve, hogy pontosan mikor, hová kell menned, illetve hogy csak a szertartásra, vagy a vacsorára is hivatalos vagy. Ha a gyereked vagy aktuális partnered nincs feltüntetve, akkor – bármilyen kellemetlen is – ők nincsenek meghívva. Ha kétséged merülne fel, a legjobb, ha még a visszajelzéskor tisztázod ezeket.

Piros, fehér vagy fekete ruhában megjelenni az esküvőn – NE TEDD!
Bár a hagyományos öltözködési elvárások sokat lazultak, mégis jobb kerülni ezeket a színeket. A fehér és a piros a menyasszony színei, a fekete pedig inkább gyászos hatást kelthet. Természetesen ez nem vonatkozik a férfiak öltönyére, de azt is jobb feldobni egy fehér vagy színes inggel. Az urak jobb, ha nyakkendőt is kötnek és kerülik a rövid ujjú ing használatát – az csak tengerparti esküvőkön elfogadható. 🙂 Nőként pedig figyelj rá, hogy véletlen se “öltözd túl” a menyasszonyt. Vendégként mi csak statiszták vagyunk, hagyjuk meg a főszerepet az ifjú párnak. 🙂 Ha van dress code, a pár ezt előre közli majd, ilyenkor azt vedd figyelembe elsődlegesen.
Kikapcsolni vagy otthon hagyni a telefont – TEDD!
Vagy minimum némítsd le. Egyrészt borzasztó illúzióromboló a telefoncsörgés vagy rezgés a szertartások alatt, másrészt pedig így kisebb lesz a kísértés, hogy fotókat készíts. Hacsaknem a pár kifejezett kérése, ezt amúgy is jobb kerülni… Akadályozhatod vele a profi filmes vagy fotós kollégát, illetve a képeken is idétlenül néz ki, ahogy mindenki kamerán keresztül szemléli az eseményeket. Éld át a pillanatot, legyél jelen a párral, hiszen fontos vagy nekik, ezért hívtak meg!
Posztolás előtt jóváhagyást kérni a pártól – TEDD!
Ha mégis nálad lenne a telefon, és mégis készítenél fotókat a párról, a legnagyobb illetlenség, ha azt kérdés nélkül kiposztolod valamelyik közösségi média platformra. Inkább hagyjuk, hogy a pár döntse el, hogy milyen képeket tesz ki saját magáról, hisz nyilván szeretnék a legjobb arcukat mutatni vagy meglepetésnek hagyni az esküvői pillanatokat a távolabbi ismerősök számára. Ha mégis muszáj posztolnod, akkor kérj jóváhagyást a pártól, vagy csak olyan képet tegyél ki, amelyen sem róluk, sem az esküvőről nem látszik túl sok vagy jelentős részlet.

Beszélgetni a hivatalos programpontok alatt – NE TEDD!
Lehet, hogy Te idén már a tizedik esküvődön ülsz a násznép sorai között a ceremónián, de ne felejtsd el, hogy a pár számára ez egy egyszeri és megismételhetetlen alkalom. Kevés illúziórombolóbb van annál, mintha a násznép sugdolózik, látványosan unatkozik a padokban. Tapasztalatom szerint akkor indul be ilyesmi, ha olyan vendégek is meg vannak hívva, akik nem annyira közeliek – így nem tulajdonítanak túlzott jelentőséget az eseménynek, vagy ha van valamilyen zavaró tényező, amely hatására kizökkennek az átszellemültségből. Bármelyik is legyen, kérlek, bírd ki ezt a kis időt. A hivatalos szertartások, beszédek elenyésző részét képezik a programoknak, bőven lesz idő kiereszteni a gőzt!
Meglepetéssel készülni – TEDD!
Kedves dolog meglepetéssel készülni a pár számára, legyen az egy videó, képválogatás, tánckoreográfia vagy kedves beszéd. Itt csak egy szabály van, avasd be előre a ceremóniamestert/vőfélyt vagy esküvőszervezőt, aki így fel tud készülni (beilleszti a forgatókönyvbe, előkészíti a technikai feltételeket), hogy ne emiatt csússzon meg az egész program.
Ajándékot vinni a párnak – TEDD!
De abban a formában, ahogyan a pár azt kérte. Ha nem fejtették ki a meghívóban, vagy egyéb módon, hogy mire vágynak, érdemes azt megérdeklődni. Azzal biztosan nem lőhetsz mellé, ha anyagilag támogatod a fiatalokat. Érdemes az ajándék értékét úgy belőni, hogy az körülbelül fedezze a pár költségeit egy vendégre leosztva. Szuper ötlet, ha valamilyen személyes ajándékkal készülsz a párnak, de arra figyelj, hogy ne legyen túl nagy vagy nehezen mozgatható, hiszen a párnak még haza is kell vinnie. 🙂

Ismeretségeket kötni az esküvőn – TEDD!
A legjobb lakodalmak azok, ahol a násznép ismeri már egymást, vagy legalábbis nyitottak egymás társaságára. Ha nem ismered még a pár szüleit, akkor biztosan jó néven veszik, ha bemutatkozol nekik és szólsz néhány kedves szót hozzájuk, illetve megköszönöd, hogy ott lehetsz. Illik bemutatkozni az asztaltársaságodnak is a helyed elfoglalásakor, hiszen az egész estét együtt fogjátok tölteni. Jó ötlet lehet néhány közös ital is, ami megalapozza közöttetek az oldottabb hangulatot.
Beszélgetni a párral – TEDD!
Bizonyára örül majd a pár, ha néhány szót váltasz velük, fontos azonban, hogy nagy illetlenség túl sok ideig feltartani őket. Ne feledd, a párnak akár több száz vendégre is időt kell szánnia, valamint ők jelentik a buli motorját is. Ahol a pár van, ott van a party! Ne sajátítsd ki őket magadnak, inkább szervezzetek egy külön találkozót későbbre. 🙂
Kihagyni a menyasszonytáncot – NE TEDD!
Akkor se, ha nem tudsz táncolni vagy utálod a mulatós zenét. A pár számít rátok! Nagy buligyilkos tud lenni, ha néhány perc alatt lemegy a menyasszonytánc, mert a vendégek húzodoznak tőle. Néhány másodperc is elég, vagy menjetek egyszerre többen, ha kell egy kis bátorság. Nem utolsósorban pedig lehet, hogy ez az a pont, ahol a nászajándékot “odaadhatod” – így semmiképpen se hagyd ki.

Nyitótánc előtt felavatni a táncparkettet – NE TEDD!
Vannak olyan párok, akik ragaszkodnak hozzá, hogy a vacsora után ők nyissák meg a bulit. Ilyenkor jobb a tánccipőt még picit pihentetni és megvárni, hogy lemenjen a nyitótánc. Ha viszont nem így ismered a párt, akkor is érdemes a ceremóniamestertől vagy vőfélytől “belépési engedélyt” kérni, aztán pedig rophatod hajnalig. 🙂
Elhurcolni a menyasszonyt a szomszéd kocsmába – NE TEDD!
Csak csínján azzal a menyasszonyrablással. Vannak menyasszonyok, akik kifejezetten ódzkodnak ettől, ezért mindenképpen egyeztesd le a szándékaidat és a feltételeket ELŐRE a ceremóniamesterrel vagy vőféllyel. A megbeszélteket mindenképpen tartsd tiszteletben! Semmiképpen ne vigyétek messzire, ne kapjátok fel a menyasszonyt, mert ez balesetveszélyes és az egész bulit megölheti. Ne feledd, ahol a pár, ott a buli! Ha túl sokáig van távol a menyasszony, vagy nagyon körülményes az egész szöktetés, az nemcsak a párnak, hanem az egész vendégseregnek kellemetlen lehet. A visszaszerzéshez kapcsolódó feladatok kapcsán is vegyétek figyelembe a ceremóniamester visszajelzéseit, hiszen ő valószínűleg megbeszélte a párral előre, hogy mi fér bele és mi nem. A menyasszonyrablás lehet egy vicces és bulis esemény is, de lehet kész rémálom is, ez tulajdonképpen rajtad múlik!
Túloldani a gátlásaidat alkohollal – NE TEDD!
Magyarországon szinte elképzelhetetlen lakodalom alkohol nélkül, ezzel nincs is semmi gond. Azonban ne te legyél az, aki először leissza magát a sárga földig, hiszen ez elég sok kellemetlen szituációt eredményezhet, nemcsak Neked, hanem a párnak is. A pároknak azt szoktam javasolni, hogy a hivatalos ceremóniák előtt legfeljebb hosszú italokat szolgáljanak fel, a rövidezés inkább csak a vacsora előtt kezdődjön. Ha ez a pár döntése, tartsd tiszteletben. Tudd, hogy a legtöbb esküvői szolgáltató éjfélig-egyig jelen van, készülnek a fotók, videók. Hogy utána mi történik, az már örök rejtély marad – legalábbis a kívülállók számára. 🙂 Addig azonban jó, ha szalonképes maradsz. 🙂
Ha úgy érzed, támogató segítségre van szükséged az esküvőd szervezéséhez, keress meg. Szívesen leveszem a terhet a vállatokról, legyen szó néhány alkalom tanácsadásról, részleges vagy teljes szervezésről, esetleg csak aznapi koordinációról.
A NOYA Wedding alapító tulajdonosa vagyok, esküvőszervező, tanácsadó. Olyan pároknak segítek felkészülni az esküvőjükre, akiknek fontos, hogy az esküvő ne csak a külsőségekről szóljon, hanem egy valódi lelki lépcsőfok is legyen a boldog házasságukhoz vezető úton. Ebben segítek Neked is a cikkek, tanácsadások és a részleges vagy komplett esküvőszervezés által! Tarts velem!
Kapcsolódó cikkek:
Gyerekmentes esküvő, igen vagy nem?
Hallottál már a gyerekmentes esküvő trendről? Esetleg a Tiétek is ilyen lesz? Vagy kaptál már ilyenre meghívást? Te mit gondolsz róla?
Tartható esküvői költségvetés lépésről lépésre
Íme a 10 lépés, amellyel tartható esküvői büdzsét készíthetsz! Kerüld el a felesleges idegeskedést és a váratlan(nak tűnő) költségeket.
Mire figyelj, ha helyszínnel szerződsz?
Mire érdemes odafigyelni, ha éppen az esküvői helyszínnel készültök szerződést kötni? Olvasd el ebben a cikkben!