Neked mi jut eszedbe, ha azt hallod, hogy “esküvőm lesz”? Egy hatalmas buli? Egy szép polgári ceremónia? Vagy egy komoly és fennkölt templomi szertartás? Esetleg maga a házasság? Mennyi minden van itt, de vajon tudod pontosan, hogy melyik micsoda? Ha jártál már esküvőn, akkor nyilván van tapasztalatod ebben… De ha most Te vagy soron, akkor talán nem árt, ha tisztázzuk az alapfogalmakat!

Kezdjük ott, amikor Szíved Választottja letérdel előtted és felteszi a nagy kérdést; “leszel a feleségem”? Ez ugye nélkülözhetetlen ahhoz, hogy esküvőről beszélhessük. Ez értelemszerűen a lánykérés. Ha igen a válasz, akkor így válik belőletek menyasszony és vőlegény, vagyis házasulandók. Ez azt jelenti, hogy szeretnétek megházasodni, vagyis jogilag elismert és szabályozott életközösséget létrehozni. Ahhoz, hogy ez hivatalosan is elismert legyen, be kell jelentenetek a házassági szándékotodat az anyakönyvvezető előtt.

Házasság fogalma

És most ugorjunk át gyorsan a teljes esküvőszervezési folyamaton, egészen odáig, hogy elérkezik a Nagy Nap. A házasság akkor jön létre, amikor a házasulók az anyakönyvvezetői előtt, két tanú együttes jelenlétében, személyesen kijelentik, hogy egymással házasságot kötnek – fontos, hogy Magyarországon ezt, vagyis a polgári házasságkötést ismerik el hatályosan a Ptk. 2013. évi V. törvény 4:5 paragrafusa alapján.

A templomi szertartásokról

És akkor picit a templomi szertartásról, de ennek menete és feltételei nagyban függnek attól, hogy milyen felekezethez tartoztok. Ebben a cikkben a három legnagyobb vallás szokásrendjéről olvashattok röviden, később külön cikkekben részletezek majd többet is. Római katolikusként nagyon leegyszerűsítve a folyamat, hogy egy időpontegyeztetést, majd jegyesoktatást követően fogadhattok egymásnak örök hűséget, majd a pap és az egybegyűltek könyörgéssel kérik a házasság megáldását. A reformátusoknál egy kicsit más a helyzet, mert itt egy megkötött házasságot megáldó Istentiszteletről beszélhetünk, picit lazább keretek között. Evangélikus esküvő során pedig letérdelve, felváltva mondjátok el az eskütöket, majd pedig a lelkész megáldja a házasságotokat.

Buli hajnalig

És hogy mi jön utána? Más szóval a lakodalom, buli vagy dínomdánom. Ebbe beletartozik az evés-ivás-táncolás, a hajnalig tartó mulatság – így lesz kerek a Nagy Napotok!

Ha még a szervezés elején jársz, mindenképpen ajánlom a figyelmedbe a letölthető, ajándék alapozó e-bookot! Ez segíteni fog irányba állítani a szervezés menetét. 🙂 Ha pedig inkább átadnád a szervezési feladatok egészét, vagy egy részét, keress meg bátran!

Vas Noémi esküvőszervező

A NOYA Wedding alapító tulajdonosa vagyok, esküvőszervező, tanácsadó. Olyan pároknak segítek felkészülni az esküvőjükre, akiknek fontos, hogy az esküvő ne csak a külsőségekről szóljon, hanem egy valódi lelki lépcsőfok is legyen a boldog házasságukhoz vezető úton. Ebben segítek Neked is a cikkek, tanácsadások és a részleges vagy komplett esküvőszervezés által! Tarts velem!

Kapcsolódó cikkek:

Esküvői tippekből sosem elég

Kövesd a NOYA Weddinget: